11 Mar
2018
A bejegyzés témája: Hírek
A bejegyzés szerzője:    Még nincs hozzászólás

Magyar Iskola – Március

“A mi forradalmunk Pesten, március 15-én nem vérontás volt, hanem egy szép ünnep, a szabadság ünnepe: ezerek meg ezerek csoportoztak össze Isten ege alá, ezerek meg ezerek emelték égre kezeiket, s egy szívvel, szájjal mondták Petőfi Sándor után az eskű szavait. “
Arany János
(Forrás: https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/7-gyonyoru-idezet-az-1848-as-forradalomrol/)

Magyar Iskola – Március

Mai megemlékezésünkünk Paládi-Kovács Krisztina és a Csillagszeműek Anglia vendégeként jelenlétével megtisztelt bennünket a Csillagszemű Gyermektáncegyüttes társalapítója és művészeti igazgatója Tímár Böske is. A Makulátlan Márciusiak (Vukovics A, Elek Sz, Jordán Á, Nagy G) a Nemzeti Dalt énekelték el, Emese, Tündi és Tamás Arany János: A walesi bárdok c. költeményét mutatták be, Boldi verbunkost táncolt, Emma és Flóra szavalt. Az ünnepség végén mindnyájan elénekeltük a Himnuszt.

Verbunkos Paládi-Kovács Boldizsárral

Magyar Iskola – Március

A walesi bárdok (Frajka-Williams Emese és Tündi)

Magyar Iskola – Március

Petőfi Sándor: Föltámadott a tenger (Jordán Emma és Flóra)

Magyar Iskola – Március

A Makulátlan Márciusiak produkcióját itt tekinthetitek meg: https://youtu.be/-7XxrQwz5lA

Magyar Iskola – Március

És még néhány kép a mai napról:

Tánctanulás Tímár Böskével és a Csillagszeműek Angliával:

Magyar Iskola – Március

Kisebbek – pártát, csákót készítettek Estillával:

Magyar Iskola – Március

Nagyobbak – nemzetiszínű madarat készítettek Anitával:

Magyar Iskola – Március

Magyar Iskola – Március

Még nagyobbak szorgalmasan tanulnak Mátéval:

Magyar Iskola – Március

Próbál a zenekar:

Magyar Iskola – Március

***

GCSE / Érettségi:
Márciusban a Londoni Magyar Nagykövetségen jártam és alkalmam volt beszélgetni többek között Szalay-Bobrovniczky Kristóf nagykövet úrral, Szili Katalin miniszterelnöki megbízott-tal illetve a MAOSZ (Angliai Magyarok Országos Szövetsége) vezetőjével Norton Évával. (A felsorolás nem teljes.) Többek között szóba került a magyar GCSE is.
A Southamptoni Magyar Iskola indította útjára azt a petíciót 2015. márc. 15-én, amivel szerettük volna elérni, hogy magyarból – mint idegen nyelvből – is lehessen itt az Egyesült Királyságban GCSE vizsgát tenni. Sok más nyelvből van erre lehetőség és magyar nyelvű vizsga is volt a 80-as évek közepéig. Akkor azonban megszüntették.
A petíció nem járt sikerrel, ezzel együtt sokan sokféle csatornán keresztül próbálkoztunk továbbra is. Most viszont úgy tűnik, hogy eldőlt a kérdés. Egy új kormányrendelet értelmében csakis azon nyelvekből lehet GCSE vizsgát tenni, amelyből évente(!) min. 5000 vizsgázó van. A magyar kisebbség biztosan nem tud évi 5000 vizsgázót felmutatni. – Magyar nyelvű nyelvizsgát lehet tenni Londonban, 14 év alattiaknak a témák komplexitása miatt nem ajánlják. (Gonda Hédi)

Várjuk hozzászólásod